pospisywanie umowy dotyczącej wyrejestrowania samochodu

Złomowanie pojazdu w praktyce

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy krótką ściągę, w której podpowiadamy, jak zezłomować samochód. Poniżej pierwsza część naszego poradnika – złomowanie pojazdu w praktyce.

Oddając samochód do stacji demontażu pojazdów, będziesz musiał przygotować komplet dokumentów:
– dowód rejestracyjny,
– karta pojazdu,
– umowa zakupu, jeśli pojazd nie był przerejestrowany na właściciela pojazdu. 

Oddając auto na kasacje właściciel auta powinien okazać przede wszystkim dowód rejestracyjny. Ważna jest też karta pojazdu, jeżeli została wydana. Jeśli któryś z tych dokumentów został zagubiony, wówczas właściciel pojazdu może przedstawić oświadczenie o zagubienie któregoś z dokumentów, czy to dowodu rejestracyjnego czy karty pojazdu. Jeśli natomiast zaginęły oba te dokumenty – złomujący auto może wystąpić do swojego wydziału komunikacji z prośbą o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego jego dane i to że jest właścicielem pojazdu. Na tej podstawie można jak najbardziej legalnie zezłomować pojazd. 

A co w przypadku jeśli właściciel nie przerejestrował jeszcze pojazdu? Nic straconego, można zezłomować taki pojazd. Nie trzeba go przerejestrowywać jeśli ma on trafić na złom. Wystarczy oddając auto przedstawić umowę zakupu. 

Czy auto trzeba zezłomować osobiście? Nie, auto może oddać ktokolwiek, wystarczy że dana osoba zostanie upoważniona przez właściciela do zezłomowania w jego imieniu pojazdu. Nie zawsze właściciel  może osobiście wydać auto, ale wystarczy jego upoważnienie. Wówczas upoważniony zostaje wpisany na dokument potwierdzający złomowanie pojazdu i może podpisać zaświadczenie.

Po zezłomowaniu pojazdu i przedstawieniu wszystkich powyższych dokumentów właściciel otrzymuje zaświadczenie o demontażu pojazdu. Jeśli pojazd był cały i kompletny jest to ZAŚWIADCZENIE O DEMONTAŻU POJAZDU, jeśli natomiast auto było niekompletne, czyli nie miało akumulatora, czy innych części w wysokości powyżej 10 % masy pojazdu wówczas złomujący otrzymuje ZAŚWIADCZENIE O PRZYJĘCIU NIEKOMPLETNEGO POJAZDU. Na podstawie obu tych dokumentów złomujący pojazd może wyrejestrować je z urzędu i zakończyć ubezpieczenie auta.