Złomowanie pojazdów – co z ubezpieczeniem?

Wykupiłeś i opłaciłeś roczne ubezpieczenie komunikacyjne OC dla samochodu, który musisz oddać – lub już oddałeś – na złom? Przekonaj się, czy możesz odzyskać pieniądze, a jeśli tak, to w jaki sposób i ile. Przeprowadź właściwie złomowanie aut (Włoszczowa jest jednym z miejsc, w których skorzystasz z naszych usług), aby nie być stratnym.


Ciągłość OC a prawo komunikacyjne

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. na każdym posiadaczu pojazdu mechanicznego spoczywa obowiązek wykupienia i dbania o ciągłość podstawowej polisy: OC. Przepis ten jest niekorzystny dla osób, które mają niesprawny samochód nadający się wyłącznie do kasacji. Nie są bowiem zwolnione z płacenia za jego ochronę.

Jeśli jesteś w powyższej sytuacji i masz auto, którym nie jeździsz z uwagi na zły stan lub doszło do szkody całkowitej w wyniku zdarzenia drogowego, czym prędzej zdecyduj się na złomowanie aut we Włoszczowej, Olkuszu, Wieliczce, Wrocławiu czy innym mieście, w którym znajduje się punkt kasacji. Możesz też zadzwonić po nas – dla Twojej wygody dojeżdżamy wszędzie!

Czy złomowanie aut umożliwia odzyskanie pieniędzy z OC?

Dobra wiadomość dla posiadaczy pojazdów przeznaczonych na złomowanie aut jest taka, że jak tylko dostaniesz zaświadczenie o utylizacji samochodu i unieważnieniu dowodu rejestracyjnego oraz tablic, możesz się udać regionalnego wydziału komunikacji i wyrejestrować pojazd. Następnie – z dokumentem wyrejestrowania – zgłaszasz się do swojego ubezpieczyciela.

Po złomowaniu aut skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym na jeden z trzech sposobów. Po pierwsze możesz iść to oddziału osobiście (zaleta to załatwienie sprawy od ręki). Po drugie możesz wysłać zaświadczenie wyrejestrowania pocztą lub kurierem (zaleta to wygoda i oszczędność czasu). Po trzecie możesz zeskanować dokument i wysłać go mailem (nie każde towarzystwo oferuje tę drogę; poszukaj informacji na jego stronie internetowej).

Ile pieniędzy z OC odzyskuje się za złomowanie aut?

Dla wysokości kwoty, jaką odzyskuje się za złomowanie aut, ma znaczenie dzień oddania auta do utylizacji. Ubezpieczyciel obliczy procentowo sumę odpowiadającą niewykorzystanemu czasowi ochrony OC. Odzyskasz więc tylko część od dnia złomowania do dnia, do którego opłaciłeś składkę.

Warto wiedzieć: pieniądze uzyskasz też za samo złomowanie aut. To dodatkowy powód, dla którego nie powinieneś zwlekać z oddaniem nieużywanego, starego i zepsutego pojazdu do kasacji. Zazwyczaj jest to kwota rzędu kilkuset złotych. Im lepiej zachowane auto, tym lepiej.

Powrót do bloga