Złomowanie auta czy sprzedaż? Co się bardziej opłaca?

Posiadasz stary samochód, który nie nadaje się do jeżdżenia i przynosi Ci więcej strat niż korzyści, bo m.in. wciąż musisz płacić za niego OC? Masz dwa rozwiązania: oddanie go na auto złom lub sprzedaż. Co się bardziej opłaca? Dzięki czemu więcej zarobisz? Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu w dzisiejszej publikacji. Zapraszamy do lektury!


Sprzedaż czy złomowanie aut?

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na zarobieniu pieniędzy, sprzedaż wydaje się korzystniejsza niż złomowanie aut. Kluczowym wyrażeniem jest tu jednak “wydaje się”. W rzeczywistości bowiem sprzedanie niedziałającego, a często także zdewastowanego pojazdu to nie lada wyzwanie. Znalezienie osoby zainteresowanej transakcją może Ci zająć wiele miesięcy czy nawet lat! Jeśli trafisz na pasjonata danego modelu, spotka Cię ogromne szczęście. Zanim jednak uda Ci się sprzedać stary samochód, będziesz tracił pieniądze na obowiązkowe ubezpieczenie OC, utrzymywanie ogłoszeń na płatnych portalach, być może także wynajmowanie garażu.

Daj sobie miesiąc na sprzedaż. Jeśli nie wyjdzie, weź pod uwagę auto złom. Tam również otrzymasz pieniądze – 300 zł lub więcej, w zależności od modelu i stanu pojazdu. Jeżeli okaże się, że brakuje w nim kluczowych części bądź waga osiąga mniej niż 90% masy nowego samochodu, będziesz musiał nieco dopłacić.

Kasacja pojazdów – zalety

Jak już wspomnieliśmy, oddanie samochodu na auto złom ma tę zaletę, że pozbywasz się problemu: rupieć nie zagraca Ci już podwórka, a ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze za niewykorzystany czas ochrony. To jednak stanie się możliwe tylko w przypadku skorzystania z usług punktu legalnego, zatwierdzonego przez marszałka wojewódzkiego. Wyłącznie legalny auto złom ma prawo wydać Ci zaświadczenie o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu (jeśli została wydana) i tablic rejestracyjnych.

Podpowiemy Ci także, jak maksymalnie ograniczyć wydatki i obowiązki. Sprawdź, czy kasacja pojazdów odbywa się daleko od Twojego miejsca zamieszkania oraz czy firma świadcząca tę usługę przyjeżdża do klienta. My to robimy! Wystarczy, że powiadomisz nas, skąd mamy odebrać auto do złomowania, a przyjedziemy. Przykładowe miasta, do których dojeżdżamy, to:

Auto na skup samochodów czy sprzedaż? – podsumowanie

Jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy oddać samochód na skup aut, czy sprzedać go, zastanów się nad przyczyną dylematu. Kwestię finansową już omówiliśmy. Może zatem chodzi o sentyment i dyskomfort związany z myślą o unicestwieniu auta, które wiele dla Ciebie znaczy?

Wyceń naprawę pojazdu będącego przedmiotem sentymentu. Jeżeli cena naprawy znacząco przekracza wartość samochodu, nie opłaca się jej podejmować (chyba że jesteś gotowy na stratę funduszy). Takiego auta również nikt nie kupi. Pozostaje Ci więc oddanie go na auto złom i kupienie nowego, w którym zbudujesz historię miłych wspomnień od nowa.

Powrót do bloga