Wszystko, co musisz wiedzieć o legalnym złomowaniu auta

Kasacja pojazdów to doskonały sposób na pozbywanie się starych, nienadających się do jazdy i nieużywanych samochodów, motocykli oraz innych pojazdów mechanicznych. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy auto złom oferuje legalne usługi. Jeśli skorzystasz z usług punktu niemającego odpowiednich uprawnień, nie tylko nie zyskasz, ale wręcz narobisz sobie niepotrzebnych kłopotów. Sprawdź, jak przebiega legalna kasacja pojazdów!


Dlaczego warto zdecydować się na auto złom?

Nieużywany pojazd mechaniczny warto oddać na auto złom, ponieważ uzyskane dzięki temu zaświadczenie uprawnia właściciela do wyrejestrowania samochodu. Póki tego nie zrobisz, ktoś może posłużyć się Twoimi tablicami rejestracyjnymi – ukraść je lub podrobić – i przysporzyć Ci kłopotu. Drugi argument to pozbycie się nieestetycznego pojazdu, który zajmuje miejsce na podwórku. I wreszcie trzeci: kasacja pojazdów uprawnia do rozwiązania umowy z ubezpieczycielem. Nie będziesz już tracił pieniędzy na OC auta, którego nie używasz.

Legalna kasacja pojazdów – jak sprawdzić, czy auto złom działa zgodnie z prawem?

Mimo iż punktów złomujących jest wiele, nie w każdym kasacja pojazdów odbywa się legalnie. Jeśli chcesz oddać samochód na auto złom, powinieneś upewnić się, że jest autoryzowany, czyli zatwierdzony przez marszałka województwa. Tylko w takim punkcie po zniszczeniu samochodu wydane Ci zostanie zaświadczenie o demontażu – konieczne do wyrejestrowania pojazdu!

Porada: Jak sprawdzić czy auto złom jest autoryzowany? Wejdź na stronę właściwego Urzędu Marszałkowskiego i zweryfikuj dane.

Jak wygląda legalna kasacja pojazdów?

Auto złom możesz odwiedzić osobiście i dostarczyć do niego samochód. Nie jest to jednak konieczność. Są firmy, które dojeżdżają do klienta i same zajmują się transportem zniszczonego pojazdu. Jedną z nich jesteśmy my – świadczymy usługi w całej Polsce! Nasze przykładowe obszary pracy to:

Następnie przeznaczony na auto złom pojazd zostaje wyceniony – dowiesz się, ile zarobisz za zniszczenie go. Kiedy wreszcie nastąpi kasacja pojazdów, firma dokonująca jej unieważni Twój dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana) i tablice rejestracyjne – elementy te powinieneś przynieść ze sobą. Na koniec sporządzone zostanie zaświadczenie o demontażu. Jeden egzemplarz zostawi sobie auto złom, drugi zostanie wysłany do wydziału komunikacji (zajmie się tym auto złom), trzeci zaś otrzymasz Ty. Zachowaj go!

Mamy nadzieję, że rozumiesz, jak ważna jest kasacja pojazdów w legalny sposób. Zapoznaj się z ofertą naszej firmy, by pozbyć się samochodu zgodnie z prawem, a do tego szybko i wygodnie.

Powrót do bloga