Przekonaj się, czy Twój auto złom jest legalny!

Im więcej pieniędzy przynosi właścicielowi samochodu złomowanie pojazdów, tym lepiej, prawda? Otóż wcale nie. Nierzadko największy zarobek z tytułu oddania samochodu na auto złom oferują firmy działające nielegalnie. Korzystanie z nich jest niezgodne z prawem, a na dodatek może przynieść Ci poważne problemy w przyszłości. Jakie to problemy i jak znaleźć znaleźć legalny auto złom? Przeczytaj!


Dlaczego nielegalne złomowanie samochodów jest szkodliwe dla właściciela pojazdu? [Przykład: złomowanie aut Wrocław]

Legalnie działający auto złom przeprowadza złomowanie pojazdów (np. złomowanie samochodów Wrocław, Kraków, Warszawa, Legnica, Poznań) kończące się oficjalnym dokumentem pisemnym. Masz gwarancję, że dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice rejestracyjne zostały unieważnione. Możesz udać się do urzędu komunikacji i wyrejestrować zezłomowany pojazd. Masz na to 30 dni.

Nielegalne złomowanie samochodów odbywa się bez poświadczenia na piśmie. Nawet jeśli jednorazowo zarobisz więcej, nie będziesz mógł wyrejestrować samochodu, a co za tym idzie pozostaniesz zobowiązany do płacenia za ochronę OC. A to i tak nie koniec zmartwień! Ponieważ nielegalny auto złom nie ma mocy unieważnienia numerów przypisanych do samochodu, w przyszłości ktoś może posłużyć się Twoimi tablicami lub oznakowaną częścią samochodu podczas popełniania przestępstwa. Ponieważ nie udowodnisz, że przeznaczyłeś pojazd na złomowanie aut, zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności.

Legalne złomowanie pojazdów. Jak rozpoznać auto złom działający zgodnie z prawem?

Każdy auto złom i skup samochodów – przykładowo skup pojazdów Wrocław, Legnica i Poznań – prowadzący legalną działalność musi zdobyć zezwolenie od marszałka województwa, na którego terenie działa. Możesz zatem sprawdzić, czy najbliższy auto złom Wrocław jest legalny, odszukując go na stronie urzędu marszałkowskiego (w podanym przypadku będzie to Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego).

Skup samochodów Wrocław jako legalna firma będzie się znajdował również w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sprawdzisz, kto jest właścicielem i ma prawo do wystawiania legalnych zaświadczeń o zezłomowaniu auta. Na miejsce powinieneś przyjść z dowodem osobistym, dowodem rejestracyjnym (lub innym poświadczającym własność samochodu), kartą pojazdu i tablicami.

Zajrzyj też do Biuletynu Informacji Publicznej województwa, w którym mieszkasz. W „Wykazie przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów” znajdziesz każdy auto złom Wrocław działający legalnie.

Legalny auto złom: dokasacji.pl

Nasz skup samochodów Wrocław, Legnica, Warszawa i inne duże miasta działa legalnie, dlatego wydamy Ci zaświadczenie po kasacji auta. Zapraszamy!

Odpowiadamy na zapytania:

Świadczymy usługi na terenie całego Dolnego Śląska (i Polski!). Dojeżdżamy do klienta lub we wskazane przez niego miejsce. Skontaktuj się z nami już dziś!

Powrót do bloga