Kiedy powinno się złomować auto?

W sytuacji, w której żaden warsztat nie chce podjąć się naprawy samochodu lub koszt wymiany części znacząco przekracza koszt samego pojazdu, pozostanie Ci tylko jedno wyjście skorzystanie z usług auto złomu. Kasacja pojazdów to sposób na uchronienie się przed niepotrzebnymi wydatkami, a przy okazji zarobienie.


Jakie samochody nadają się na skup aut?

Na złomowanie pojazdów (Wieliczka to jeden z punktów, do których dojeżdżamy; działamy na terenie całej Polski!) nadają się przede wszystkim auta bardzo stare, których naprawa i eksploatacja przewyższa wartość samochodu. Inny przykład pojazdu przeznaczonego na auto złom to samochód po wypadku drogowym, w którym doszło do zniszczenia całkowitego.

I wreszcie trzecia grupa samochodów, które czeka nieodzowny skup aut, to pojazdy bardzo stare, którymi co prawda da się jeszcze jeździć, ale nikt nie chce ich kupić. Ich właściciel może albo ryzykować i próbować znaleźć kupca przez kolejne miesiące bądź nawet lata, albo oddać pojazd na auto złom i rozwiązać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym na wykupione dla starego pojazdu OC.

Czy złomowanie pojazdów zawsze oznacza zwolnienie z płacenia za OC?

Chcesz oddać pojazd na auto złom, bo masz dość płacenia za niego składek OC? To dobre rozwiązanie. Ale uwaga: musisz pilnować terminów! Kiedy oddasz pojazd na skup samochodów i uzyskasz zaświadczenie o zezłomowaniu go, powinieneś udać się do wydziału komunikacji. Masz na to 30 dni. Następnie jak najszybciej poinformuj o wyrejestrowaniu samochodu ubezpieczyciela. Odzyskasz pieniądze od dnia zezłomowania do dnia kończącego okres ochrony, za który zapłaciłeś.

Podobnie dzieje się w przypadku dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, o ile stare auto było nimi objęte. Kiedy pokażesz ubezpieczycielowi świadectwo wyrejestrowania, wszystkie polisy samochodowe wygasną, Ty zaś otrzymasz zwrot środków za niewykorzystany okres ochrony na podane w umowie konto.

Licencjonowany punkt auto złom co trzeba o nim wiedzieć?

Złomowanie pojazdów powinno być przeprowadzane tylko w licencjonowanych punktach, czyli takich, które uzyskały zgodę marszałka województwa na kasację pojazdów. Tylko one mogą wystawić Ci legalne dokumenty poświadczające złomowanie. Otrzymasz maksymalną kwotę zazwyczaj kilkaset złotych jeśli samochód będzie ważył co najmniej 90% masy wynikającej ze specyfikacji modelu i wpisanej w dowód rejestracyjny.

Do auto złomu zabierz ze sobą dowód rejestracyjny lub innego rodzaju zaświadczenie wydane przez wydział komunikacji, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Miej też dowód osobisty, aby możliwe było rozpoznanie Cię jako właściciela. Po fakcie skup samochodów wyda Ci oświadczenie o przyjęciu pojazdu i odda tablice rejestracyjne.

Powrót do bloga