Czy złomowanie aut jest bezpieczne dla środowiska? Auto złom vs. samodzielna utylizacja

Oddajesz stary samochód na auto złom? A może myślisz o samodzielnym rozebraniu go na części? Przede wszystkim musisz pamiętać, że to drugie rozwiązanie jest nielegalne i niebezpieczne. Dziś jednak zajęliśmy się inną kwestią – wpływu, jaki złomowanie pojazdów ma na środowisko. Czy da się przeprowadzić je ekologicznie? A może auto złom oddaje naturze niedźwiedzią przysługę? Przekonaj się!


Auto złom i usuwanie części z pojazdów a ekologia

Jak się pewnie domyślasz, kasacja pojazdów wiąże się z usuwaniem z samochodów różnego rodzaju trujących płynów. Należy zachować szczególną ostrożność, zlewając benzynę do pojemnika, usuwając gaz, oleje i płyny z układów chłodzenia, klimatyzacji oraz ze spryskiwaczy szyb czy układu hamulcowego.

Kiedy oddajesz pojazd na nielegalny auto złom bądź próbujesz zutylizować go samodzielnie, szkodzisz środowisku. Tylko legalny skup samochodów ze złomowaniem przestrzega procedur zapewniających naturze bezpieczeństwo. Gdyby nie miał odpowiednich pomieszczeń bądź nie korzystał z usług firm unieszkodliwiających trujące surowce, nie zostałby zatwierdzony przez wojewodę.

Ekologiczne złomowanie pojazdów (Wrocław, Legnica, Poznań, miasta całej Polski)

Legalny auto złom dysponuje specjalnymi pomieszczeniami, w których usuwa się płyny w sposób bezpieczny dla środowiska. Są wypompowywane i umieszczane w szczelnych pojemnikach, np. beczkach wielofunkcyjnych. Z kolei gaz trafia do zbiornika ciśnieniowego, by nie przedostać się do powietrza, szkodząc warstwie ozonowej.

Złomowanie aut to również wyjmowanie i zabezpieczanie części fizycznych. Samodzielny demontaż jest trudny, np. gdy trzeba wyjąć poduszkę powietrzną. Akumulator czy kondensator to elementy, które po pierwsze mogą wybuchnąć, po drugie zaś zawierają związki takie jak ołów lub kwas siarkowy. Auto złom umieszcza je w sprzyjających środowisku beczkach ze stali kwasoodpornej.

Co auto złom robi z toksycznymi odpadkami?

Legalny skup pojazdów z auto złomem zbiera szkodliwe dla środowiska materiały we wspomnianych wyżej pojemnikach. Kiedy się zapełnią, auto złom przekazuje je do firmy zajmującej się utylizacją niebezpiecznych odpadów. Toksyny są zlewane do pojemników zbiorczych i unieszkodliwiane. Elementy, które nadają się do ponownego wykorzystania, są odzyskiwane.

Zachęcamy do skorzystania z usług legalnego i sprzyjającego środowisku auto złomu Dokasacji.pl. Oferujemy m.in. złomowanie aut Wrocław, skup samochodów Poznań, złomowanie pojazdów Legnica.

Powrót do bloga