5 powodów do wyrejestrowania pojazdu

Wyrejestrowanie pojazdu nie jest czynnością dowolną, którą może wykonać jakikolwiek kierowca, i to w obojętnie jakim momencie. Istnieją ścisłe wytyczne, podług których wyrejestrowanie auta jest możliwe. Kasacja pojazdów stanowi jedną z nich. Poznaj wszystkie i przekonaj się, czy jesteś osobą, która ma prawo wyrejestrować samochód!


Kiedy można wyrejestrować samochód?

Możliwość wyrejestrowania pojazdu określa prawo o ruchu drogowym, a dokładnie art. 79.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Operacja ta wykonywana jest na wniosek właściciela pojazdu, dlatego w każdej sytuacji to on powinien zainicjować proces wyrejestrowywania. Jak wspomnieliśmy, nie może tego zrobić w dowolnym momencie. Gdyby tak było, wielu nieuczciwych kierowców wyrejestrowywałoby auta i jeździło nimi bez ponoszenia opłat, chociażby za OC.

Jesteś uprawniony do wyrejestrowania samochodu, jeżeli:

  1. Przekazałeś pojazd – cały bądź niekompletny – na do stacji demontażu. Pamiętaj jednak, że musi to być legalna stacja demontażu bądź punkt zbierania pojazdów,
  2. Twój samochód został ukradziony. Ale uwaga! Nie wystarczy pójść do wydziału komunikacji i zgłosić kradzież. Musisz mieć dokument poświadczający złożenie oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania. Tylko oficjalny dokument poświadczający kradzież umożliwia wyrejestrowanie pojazdu,
  3. Sprzedałeś auto za granicę i obecnie to właśnie tam jest zarejestrowane,
  4. Twoje auto zostało skasowane, np. w wypadku samochodowym, lub oddane do stacji demontażu, ale za granicą,
  5. Doszło do trwałej utraty samochodu z innego powodu, np. w wyniku pożaru.

Oddałeś auto na złomowanie pojazdów? A może skasowałeś je w wypadku? Sprawdź, jak postępować!

Już wiesz, w jakich sytuacjach zyskujesz prawo do wyrejestrowania samochodu. To połowa sukcesu. Teraz zajmiemy się szczegółowym omówieniem dokumentów, które musisz przynieść do wydziału komunikacji, by dokonać wyrejestrowania.

Jeżeli...

Przeczytaj artykuł pt. 4 powody, dla których złomowanie aut jest opłacalne i wybierz nasz auto złom (Ostrowiec Świętokrzyski albo w innym mieście na terenie całej Polski), by móc wyrejestrować pojazd szybko i bezproblemowo!

Powrót do bloga